Chalúpka marikovských tradícií

V roku 2017 sme otvorili v Besnom chalúpku ľudových tradícií. Chalúpka rozpráva svoj príbeh a príbehy ľudí, ktorí v chalúpke žili. Dozviete sa, ako žili naši starí rodičia pred 100 rokmi. Chalúpku nájdete v Besném na čísle domu 244. Prosíme vopred kontaktovať majiteľku na telefónnom čísle 0940 659 295. Ak je doma, každému rada chalúpku otvorí a poskytne výklad aj voňavý bylinkový čajík.

Viacerým ľuďom bola staručká drevenička v Dolnej Marikovej tŕňom v oku. Majiteľke Ľubke Jenčíkovej radili, aby ju zbúrala. Našli sa aj takí, ktorí chceli domček kúpiť. Ona ho však opravila. Tak vzniklo v Trenčianskom kraji najnovšie originálne múzeum - chalúpka marikovských tradícií, kde môžu návštevníci vidieť, ako sa žilo kedysi v Marikovskej doline v Javorníkoch.

Chalúpku postavili pred 136 rokmi a má pozoruhodnú históriu. Pôvodne však stála na inom mieste. Bolo to pri rieke, vytápalo ju, tak ju v tridsiatych rokoch minulého storočia presťahovali.

Pôvodný majiteľ Štefan mal mladučkú ženu Marišku. Mala len 16 rokov a možno sa nepresťahovali iba preto, že ich vytápalo, ale aj preto, že naproti nim bola krčma, kde sa každú sobotu tancovalo. Žena bola mladá, muž oveľa starší...

Mariška sa chcela zabávať a tancovať. Mužovi večer vždy uliala silného vína a keď zaspal, ubzikla mu na zábavu :D

Po smrti pôvodných majiteľov čakala chalúpka trpezlivo na dobu, kedy ju zas ošetrili, obnovili a chalúpka začala slúžiť edukačným účelom. Prísť pozrieť sa tak môžu všetci ľudia, ktorí majú k takýmto chalúpkam vzťah.