O našom s láskou robenom fotoprojekte

  Náš fotoprojekt vznikol ako spontánny nápad nafotiť pár fotiek zo života v minulosti v tradičných krojoch v rázovitej dedinke Mariková, odkiaľ obe - mamka aj dcéra - pochádzame.  Tento rýchly nápad chytil za srdce veľa ľudí a z maličkého fotenia vznikol takmer dvojročný veľký projekt.  Cieľom fotografií je zrekonštruovať a fotkami priblížiť bežný život ľudí z kopaníc v marikovskej doline. Projekt bude "pretavený" do dvojdielnej publikácie, z ktorej prvú časť, s názvom Hore Maríkovú - Zabudnuté čaro našich predkov, Vám teraz prinášame. 

  Všetky rekvizity a kroje na fotografiách sú pôvodné. Pochádzajú z našej vlastnej zbierky alebo sú zapožičané od dobrých susedov, marikovských folklórnych súborov a z trenčianskeho depozitára. Za pomoc pri zrealizovaní projektu veľké ďakujem si zaslúžia všetci, ktorí sa zúčastnili, či už ako modeli alebo ako pomocníci.  

O knihách

Z nášho krásneho fotoprojektu vznikajú dve knihy. Prvá časť už uzrela svetlo sveta a je možné objednať si ju cez formulár na tejto stránke.   

  V tejto prvej knihe rozprávame o bežnom živote na marikovských kopaniciach, o každodenných prácach, starostiach i radostiach, ukážeme marikovský kroj a vysvetlíme jeho jednotlivé časti. Veľká časť je venovaná tiež detičkám, ich hrám, vzdelávaniu a povinnostiam.  

  V druhej knihe, nazvanej Maríkovská veža, čitateľa prevedieme cez celý rok v Marikovej - pripomenieme si sviatky a zvyky, ktorým sa venovali počas nich, a taktiež opíšeme sezónne práce. Dôležitou súčasťou bude aj marikovská svadba. Na tejto časti momentálne pilne pracujeme, aby mohla uzrieť svetlo sveta čím skôr.  

  V oboch knihách je veľké množstvo informácií, ktoré sú pozbierané od pamätníkov tej doby a popretkávané krásnymi fotografiami, akoby vytrhnutými spred sto rokov. 

 

Vo fotografiách sme sa snažili zachytiť krásu i tvrdosť vtedajšej doby bez prikrášlení, tak, ako to vtedy bolo, akoby sme sa strojom času s fotoaparátom preniesli do minulosti.  Zanedlho, keď nám už nebude mať kto podať informácie, ako sa žilo v starej Marikovej, budú z kníh  čerpať ako v studnici poznania naše deti, vnúčence i pravnúčence. Tešíme sa, že tento cenný poklad po nás ostane. 

  V knihách sme nezabudli ani na anglické texty, takže sú vhodné aj pre ľudí, ktorí neovládajú slovenčinu. Môžu slúžiť ako vhodný a krásny darček zo Slovenska do zahraničia, ako výborná prezentácia našej malej krajiny.

  Veríme, že sa Vám knihy, texty v nich aj fotografie budú páčiť tak, ako sa páčia nám. Dúfame, že na Vás prenesieme trochu z našej radosti pri vytváraní tohto projektu. 

Kalendár 2020

  Na rok 2020 sme pripravili aj stolný kalendár s autorskými fotografiami z projektu. Ide o dvojtýždňový plánovací kalendár s menami a miestom na plánovanie pri každom dni. Kalendár to dotiahol až do novín :D Môžte si prečítať tu.

Cena kalendára samostatne je 8 eur, pri kúpe knihy aj kalendára je 2 eurá zľava na objednávku. Objednať si ho môžete tiež cez formulár.