Fotoprojekt o Marikovej


Náš unikátny fotoprojekt zachytáva bežný život ľudí z kopaníc v marikovskej doline na začiatku dvadsiateho storočia. Fotografie vznikali postupne v priebehu dvoch rokov a výsledkom sú dve krásne ucelené knihy o Marikovej. Prvá je už na svete a môžete si ju objednať cez túto stránku, druhú Vám čoskoro ponúkneme tiež.

Náš fotoprojekt vznikol ako spontánny nápad nafotiť pár fotiek zo života v minulosti v tradičných krojoch v rázovitej dedinke Mariková, odkiaľ obe - mamka aj dcéra - pochádzame. Tento rýchly nápad chytil za srdce veľa ľudí a z maličkého fotenia vznikol takmer dvojročný veľký projekt.


 Cieľom fotografií je zrekonštruovať a fotkami priblížiť bežný život ľudí z kopaníc v marikovskej doline. Projekt je pretavený do dvojdielnej publikácie, z ktorej prvú časť, s názvom Hore Maríkovú, Vám teraz prinášame. Druhá časť - Maríkovská veža - je práve v tlači.


 Všetky rekvizity a kroje na fotografiách sú pôvodné. Pochádzajú z našej vlastnej zbierky alebo sú zapožičané od dobrých susedov, marikovských folklórnych súborov a z  považskobystrického depozitára. Za pomoc pri zrealizovaní projektu veľké ďakujem si zaslúžia všetci, ktorí sa zúčastnili, či už ako modeli, alebo ako pomocníci.  V oboch knihách je veľké množstvo informácií, ktoré sú pozbierané od pamätníkov tej doby a popretkávané krásnymi fotografiami, akoby vytrhnutými spred sto rokov. 


Objednať sa dá aj kalendár s našimi fotografiami z projektu a tak nás podporiť.